Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE1K30
Part No.:
RNCS1206BKE1K30
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCS1206BKE1K30.pdf
Description:
RES 1.3K OHM 0.1% 1/8W 1206
Series:
RNCS
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
1.3 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RNCS1206BKE1K30 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCS1206BKE1K30 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCS1206BKE1K30?
Image RNCS1206BKE1K30
Part Number RNCS1206BKE1K30
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCS
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.3 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)