Stackpole Electronics Inc RNCS0402BTE255R
Part No.:
RNCS0402BTE255R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCS0402BTE255R.pdf
Description:
RES 255 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNCS
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
255 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RNCS0402BTE255R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCS0402BTE255R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCS0402BTE255R?
Image RNCS0402BTE255R
Part Number RNCS0402BTE255R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCS
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 255 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)