Stackpole Electronics Inc RNCP0402FTD4R99
Part No.:
RNCP0402FTD4R99
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCP0402FTD4R99.pdf
Description:
RES 4.99 OHM 1% 1/10W 0402
Series:
RNCP
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
4.99 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNCP0402FTD4R99 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCP0402FTD4R99 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCP0402FTD4R99?
Image RNCP0402FTD4R99
Part Number RNCP0402FTD4R99
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCP
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 4.99 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)