Stackpole Electronics Inc RNCP0402FTD240R
Part No.:
RNCP0402FTD240R
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCP0402FTD240R.pdf
Description:
RES 240 OHM 1% 1/10W 0402
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNCP0402FTD240R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCP0402FTD240R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCP0402FTD240R?
Image RNCP0402FTD240R
Part Number RNCP0402FTD240R
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)