Stackpole Electronics Inc RNCP0402FTD1R00
Part No.:
RNCP0402FTD1R00
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCP0402FTD1R00.pdf
Description:
RES 1 OHM 1% 1/10W 0402
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNCP0402FTD1R00 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCP0402FTD1R00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCP0402FTD1R00?
Image RNCP0402FTD1R00
Part Number RNCP0402FTD1R00
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)