Stackpole Electronics Inc RNCP0402FTD18R2
Part No.:
RNCP0402FTD18R2
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCP0402FTD18R2.pdf
Description:
RES 18.2 OHM 1% 1/10W 0402
Resistance:
18.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNCP0402FTD18R2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCP0402FTD18R2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCP0402FTD18R2?
Image RNCP0402FTD18R2
Part Number RNCP0402FTD18R2
Product Status Active
Resistance 18.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)