Stackpole Electronics Inc RNCF1206DTE23K2
Part No.:
RNCF1206DTE23K2
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCF1206DTE23K2.pdf
Description:
RES SMD 23.2K OHM 0.5% 1/3W 1206
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNCF
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
23.2 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RNCF1206DTE23K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCF1206DTE23K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCF1206DTE23K2?
Image RNCF1206DTE23K2
Part Number RNCF1206DTE23K2
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCF
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 23.2 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)