Stackpole Electronics Inc RNCF0805ATT40K2
Part No.:
RNCF0805ATT40K2
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCF0805ATT40K2.pdf
Description:
RES 40.2K OHM 0.05% 1/8W 0805
Series:
RNCF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RNCF0805ATT40K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCF0805ATT40K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCF0805ATT40K2?
Image RNCF0805ATT40K2
Part Number RNCF0805ATT40K2
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCF
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 40.2 kOhms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)