Stackpole Electronics Inc RMEF0402JT130K
Part No.:
RMEF0402JT130K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMEF0402JT130K.pdf
Description:
RES 130K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMEF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
130 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMEF0402JT130K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMEF0402JT130K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMEF0402JT130K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMEF0402JT130K
Part Number RMEF0402JT130K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMEF
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 130 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)