Stackpole Electronics Inc RMEF0402JT120R
Part No.:
RMEF0402JT120R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMEF0402JT120R.pdf
Description:
RES 120 OHM 5% 1/16W 0402
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RMEF0402JT120R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMEF0402JT120R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMEF0402JT120R?
Image RMEF0402JT120R
Part Number RMEF0402JT120R
Product Status Active
Resistance 120 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)