Stackpole Electronics Inc RMEF0402JT10M0
Part No.:
RMEF0402JT10M0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMEF0402JT10M0.pdf
Description:
RES 10 MOHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMEF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMEF0402JT10M0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMEF0402JT10M0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMEF0402JT10M0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMEF0402JT10M0
Part Number RMEF0402JT10M0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMEF
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 10 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free), AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)