Stackpole Electronics Inc RMCW1218JT5R10
Part No.:
RMCW1218JT5R10
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCW1218JT5R10.pdf
Description:
RES 5.1 OHM 5% 1W 1218
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RMCW1218JT5R10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCW1218JT5R10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCW1218JT5R10?
Image RMCW1218JT5R10
Part Number RMCW1218JT5R10
Product Status Active
Resistance 5.1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1218
Size / Dimension 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)