Stackpole Electronics Inc RMCW1218JT240K
Part No.:
RMCW1218JT240K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCW1218JT240K.pdf
Description:
RES 240K OHM 5% 1W 1218
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCW
Package/Case:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
240 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1218
Size / Dimension:
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCW1218JT240K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCW1218JT240K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCW1218JT240K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCW1218JT240K
Part Number RMCW1218JT240K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCW
Package/Case Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 240 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1218
Size / Dimension 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)