Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT750K
Part No.:
RMCS2010JT750K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT750K.pdf
Description:
RES 750K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
750 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT750K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT750K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT750K?
Image RMCS2010JT750K
Part Number RMCS2010JT750K
Product Status Active
Resistance 750 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)