Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT62R0
Part No.:
RMCS2010JT62R0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT62R0.pdf
Description:
RES 62 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
62 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT62R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT62R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT62R0?
Image RMCS2010JT62R0
Part Number RMCS2010JT62R0
Product Status Active
Resistance 62 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)