Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT560R
Part No.:
RMCS2010JT560R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT560R.pdf
Description:
RES 560 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT560R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT560R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT560R?
Image RMCS2010JT560R
Part Number RMCS2010JT560R
Product Status Active
Resistance 560 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)