Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT51R0
Part No.:
RMCS2010JT51R0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT51R0.pdf
Description:
RES 51 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT51R0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT51R0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT51R0?
Image RMCS2010JT51R0
Part Number RMCS2010JT51R0
Product Status Active
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)