Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT510R
Part No.:
RMCS2010JT510R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT510R.pdf
Description:
RES 510 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT510R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT510R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT510R?
Image RMCS2010JT510R
Part Number RMCS2010JT510R
Product Status Active
Resistance 510 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)