Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT390K
Part No.:
RMCS2010JT390K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT390K.pdf
Description:
RES 390K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
390 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT390K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT390K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT390K?
Image RMCS2010JT390K
Part Number RMCS2010JT390K
Product Status Active
Resistance 390 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)