Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT2R70
Part No.:
RMCS2010JT2R70
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT2R70.pdf
Description:
RES 2.7 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT2R70 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT2R70 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT2R70?
Image RMCS2010JT2R70
Part Number RMCS2010JT2R70
Product Status Active
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)