Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT2K80
Part No.:
RMCS2010JT2K80
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT2K80.pdf
Description:
RES 2.8K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
2.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT2K80 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT2K80 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT2K80?
Image RMCS2010JT2K80
Part Number RMCS2010JT2K80
Product Status Active
Resistance 2.8 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)