Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT1R80
Part No.:
RMCS2010JT1R80
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT1R80.pdf
Description:
RES 1.8 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
1.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT1R80 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT1R80 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT1R80?
Image RMCS2010JT1R80
Part Number RMCS2010JT1R80
Product Status Active
Resistance 1.8 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)