Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT1R50
Part No.:
RMCS2010JT1R50
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT1R50.pdf
Description:
RES 1.5 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT1R50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT1R50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT1R50?
Image RMCS2010JT1R50
Part Number RMCS2010JT1R50
Product Status Active
Resistance 1.5 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)