Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT1M10
Part No.:
RMCS2010JT1M10
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT1M10.pdf
Description:
RES 1.1M OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCS
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2010
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT1M10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT1M10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT1M10?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCS2010JT1M10
Part Number RMCS2010JT1M10
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 2010 (5025 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.1 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)