Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT1K60
Part No.:
RMCS2010JT1K60
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT1K60.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT1K60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT1K60 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT1K60?
Image RMCS2010JT1K60
Part Number RMCS2010JT1K60
Product Status Active
Resistance 1.6 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)