Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT180K
Part No.:
RMCS2010JT180K
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT180K.pdf
Description:
RES 180K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
180 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT180K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT180K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT180K?
Image RMCS2010JT180K
Part Number RMCS2010JT180K
Product Status Active
Resistance 180 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)