Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT160R
Part No.:
RMCS2010JT160R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT160R.pdf
Description:
RES 160 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
160 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT160R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT160R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT160R?
Image RMCS2010JT160R
Part Number RMCS2010JT160R
Product Status Active
Resistance 160 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)