Stackpole Electronics Inc RMCS2010JT150R
Part No.:
RMCS2010JT150R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS2010JT150R.pdf
Description:
RES 150 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS2010JT150R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS2010JT150R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS2010JT150R?
Image RMCS2010JT150R
Part Number RMCS2010JT150R
Product Status Active
Resistance 150 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)