Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT910R
Part No.:
RMCS1210FT910R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT910R.pdf
Description:
RES 910 OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
910 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT910R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT910R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT910R?
Image RMCS1210FT910R
Part Number RMCS1210FT910R
Product Status Active
Resistance 910 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)