Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT4K42
Part No.:
RMCS1210FT4K42
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT4K42.pdf
Description:
RES 4.42K OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
4.42 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT4K42 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT4K42 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT4K42?
Image RMCS1210FT4K42
Part Number RMCS1210FT4K42
Product Status Active
Resistance 4.42 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)