Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT3R74
Part No.:
RMCS1210FT3R74
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT3R74.pdf
Description:
RES 3.74 OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
3.74 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT3R74 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT3R74 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT3R74?
Image RMCS1210FT3R74
Part Number RMCS1210FT3R74
Product Status Active
Resistance 3.74 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)