Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT3R48
Part No.:
RMCS1210FT3R48
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT3R48.pdf
Description:
RES 3.48 OHM 1% 1/3W 1210
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RMCS
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
3.48 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1210
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT3R48 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT3R48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT3R48?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMCS1210FT3R48
Part Number RMCS1210FT3R48
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 1210 (3225 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 3.48 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)