Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT2R61
Part No.:
RMCS1210FT2R61
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT2R61.pdf
Description:
RES 2.61 OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
2.61 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT2R61 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT2R61 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT2R61?
Image RMCS1210FT2R61
Part Number RMCS1210FT2R61
Product Status Active
Resistance 2.61 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)