Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT287R
Part No.:
RMCS1210FT287R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT287R.pdf
Description:
RES 287 OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
287 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT287R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT287R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT287R?
Image RMCS1210FT287R
Part Number RMCS1210FT287R
Product Status Active
Resistance 287 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)