Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT27K0
Part No.:
RMCS1210FT27K0
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT27K0.pdf
Description:
RES 27K OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
27 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT27K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT27K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT27K0?
Image RMCS1210FT27K0
Part Number RMCS1210FT27K0
Product Status Active
Resistance 27 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)