Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT1M60
Part No.:
RMCS1210FT1M60
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT1M60.pdf
Description:
RES 1.6M OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
1.6 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT1M60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT1M60 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT1M60?
Image RMCS1210FT1M60
Part Number RMCS1210FT1M60
Product Status Active
Resistance 1.6 MOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)