Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT1K91
Part No.:
RMCS1210FT1K91
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT1K91.pdf
Description:
RES 1.91K OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
1.91 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT1K91 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT1K91 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT1K91?
Image RMCS1210FT1K91
Part Number RMCS1210FT1K91
Product Status Active
Resistance 1.91 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)