Stackpole Electronics Inc RMCS1210FT165R
Part No.:
RMCS1210FT165R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS1210FT165R.pdf
Description:
RES 165 OHM 1% 1/3W 1210
Resistance:
165 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS1210FT165R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS1210FT165R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS1210FT165R?
Image RMCS1210FT165R
Part Number RMCS1210FT165R
Product Status Active
Resistance 165 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)