Stackpole Electronics Inc RMCS0603JT270R
Part No.:
RMCS0603JT270R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0603JT270R.pdf
Description:
RES 270 OHM 5% 1/10W 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
270 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0603JT270R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0603JT270R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0603JT270R?
Image RMCS0603JT270R
Part Number RMCS0603JT270R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 270 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)