Stackpole Electronics Inc RMCS0603JT1R00
Part No.:
RMCS0603JT1R00
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0603JT1R00.pdf
Description:
RES 1 OHM 5% 1/10W 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0603JT1R00 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0603JT1R00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0603JT1R00?
Image RMCS0603JT1R00
Part Number RMCS0603JT1R00
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)