Stackpole Electronics Inc RMCS0603JT10K0
Part No.:
RMCS0603JT10K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0603JT10K0.pdf
Description:
RES 10K OHM 5% 1/10W 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0603JT10K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0603JT10K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0603JT10K0?
Image RMCS0603JT10K0
Part Number RMCS0603JT10K0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)