Stackpole Electronics Inc RMCS0603JT100R
Part No.:
RMCS0603JT100R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0603JT100R.pdf
Description:
RES 100 OHM 5% 1/10W 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0603JT100R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0603JT100R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0603JT100R?
Image RMCS0603JT100R
Part Number RMCS0603JT100R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)