Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT8K45
Part No.:
RMCS0402FT8K45
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT8K45.pdf
Description:
RES 8.45K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
8.45 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT8K45 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT8K45 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT8K45?
Image RMCS0402FT8K45
Part Number RMCS0402FT8K45
Product Status Active
Resistance 8.45 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)