Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT866R
Part No.:
RMCS0402FT866R
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT866R.pdf
Description:
RES 866 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
866 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT866R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT866R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT866R?
Image RMCS0402FT866R
Part Number RMCS0402FT866R
Product Status Active
Resistance 866 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)