Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT80R6
Part No.:
RMCS0402FT80R6
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT80R6.pdf
Description:
RES 80.6 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
80.6 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT80R6 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT80R6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT80R6?
Image RMCS0402FT80R6
Part Number RMCS0402FT80R6
Product Status Active
Resistance 80.6 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)