Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT7K50
Part No.:
RMCS0402FT7K50
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT7K50.pdf
Description:
RES 7.5K OHM 1% 1/16W 0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
7.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT7K50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT7K50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT7K50?
Image RMCS0402FT7K50
Part Number RMCS0402FT7K50
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 7.5 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)