Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT75K0
Part No.:
RMCS0402FT75K0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT75K0.pdf
Description:
RES 75K OHM 1% 1/16W 0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
75 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT75K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT75K0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT75K0?
Image RMCS0402FT75K0
Part Number RMCS0402FT75K0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCS
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 75 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)