Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT66K5
Part No.:
RMCS0402FT66K5
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT66K5.pdf
Description:
RES 66.5K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
66.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT66K5 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT66K5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT66K5?
Image RMCS0402FT66K5
Part Number RMCS0402FT66K5
Product Status Active
Resistance 66.5 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)