Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT5K49
Part No.:
RMCS0402FT5K49
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT5K49.pdf
Description:
RES 5.49K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
5.49 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT5K49 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT5K49 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT5K49?
Image RMCS0402FT5K49
Part Number RMCS0402FT5K49
Product Status Active
Resistance 5.49 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)