Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT30K1
Part No.:
RMCS0402FT30K1
Datasheet:
Chuangxin CloudRMCS0402FT30K1.pdf
Description:
RES 30.1K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
30.1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RMCS0402FT30K1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RMCS0402FT30K1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RMCS0402FT30K1?
Image RMCS0402FT30K1
Part Number RMCS0402FT30K1
Product Status Active
Resistance 30.1 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)